Zvolte měnu: CZK EUR USD

Přihlášení Registrace

Rozdíl mezi ložisky

Váš košík je prázdný Menu

Aktuality

Rozdíl mezi ložisky

06. 09. 2018

Na základě velmi častých dotazů ohledně rozměrů a typů ložisek přinášíme pár základních informací.

Ložiska jsou upevněna v otvorech mechaboxu airsoftové zbraně a ustavují pozici ozubených kol. Ložisko také slouží ke snížení tření točivého momentu osiček ozubených kola.

Označení průměru ložiska znamená průměr ložiska pod přírubou (menší průměr) nejčastěji tak 7mm,8mm a 9mm, u starších airsoftových zbraní např. od výrobce Tokyo Marui bývaly používány i ložiska 6mm. Průměr ložiska musí odpovídat průměru vyvrtaných otvorů v mechaboxu, obvykle se tento údaj označuje v závorce. Pokud je tedy mechabox (8mm) znamená to, že má vyvrtané otvory pro ložiska o průměru 8mm. Neznamená to žádnou verzi ani pevnost, či druh.

Foto č.1 - správné měření průměru ložiska. Na obrázku kuličkové ložisko o průměru 8mm.

retroarms-mereni-loziska

Ložiska rozdělujeme na kluzná a kuličková.

Kluzné ložiska jsou pouzdra jednoduché konstrukce, pokud jsou vyrobeny z kalené oceli jsou extrémně odolné a jsou určeny pro nejsilnější pružiny. Na rozdíl od kuličkových ložisek mají vyšší odpor, ale to je vyváženo vysokou životností. U kluzného ložiska nehrozí riziko vysypání kuliček. Při používání kluzných ložisek je nutné pravidelně provádět mazání vazelínou styčných ploch s osičkami ozubených kol.

Foto č. 2 - vlevo kluzné ložisko, vpravo kuličkové ložisko.

retroarms-kluzne-kulickove-loziska-cnc

Kuličková ložiska mají díky kuličkám nízký odpor a jsou určeny pro vysokorychlostní ozubená kola, ale jsou omezeny do pružin max. M120. Při dlouhodobém používání, nebo používáním na silnějších pružinách hrozí riziko vysypání kuliček z obalu ložiska. Právě obal ložiska, je nejslabší článek kuličkového ložiska, protože stěna ložiska je silná většinou 0,2 - 0,3mm, což i při kvalitní oceli není mnoho, proto není doporučeno tyto ložiska nadměrně zatěžovat. V poslední době se rozmohly i ložiska "keramická", zde ale upozorňujeme, že se jedná pouze o obchodní tah, protože ložisko je ocelové, pouze s keramickými kuličkami, které jsou pro použití v airsoftových zbraních naprosto zbytečné. Ocelovou kuličku v podstatě nemůžete zničit. Kuličkové ložisko není potřeba mazat a to zejména z důvodu "nalepování" prachu do vnitřní části ložiska, kde jsou uloženy kuličky. Kuličkové ložiska jsou i ve verzi utěsněné proti prachu, což má jednu velkou nevýhodu v případě takto malých ložisek a to tu, že jsou použity z důvodu "zakrytování" celého ložiska menší kuličky, proto tyto ložiska pro účel přenosu velkých sil v mechaboxu nedoporučujeme používat.

V naší nabídce najdete ložiska kluzná standardní, kluzná nízko profilová a kuličková ložiska, celý sortiment je v našem eshopu.

Standardní výška ložiska je 2,5mm nebo 2,55mm, tato výška je u kluzných standardních ložisek a u všech kuličkových ložisek. 

Nízkoprofilová ložiska řeší problém zasekávání kulisy přepínače u mechaboxů V2, kdy standardní ložiska přesahují plochu mechaboxu a může docházet k zasekávání nebo přidírání kulisy přepínače, případně její zlomení či zasekávání přepínače střelby. Nízkoprofilové ložiska jsou pouze kluzné, protože kuličkové ložiska není možné z technologických důvodů vyrobit. I přes nižší výšku ložiska není omezena jeho životnost, proto je možné nízkoprofilové ložiska instalovat i na velmi silné pružiny.

V některých případech je možné kombinovat různé typy ložisek např. u motorového kola kuličkové a na středovém a pístovém ozubeném kole ložiska kluzné. Je to vždy individuální a mimo jiné záleží i na stylu práce servisního technika, každý preferuje jiné řešení. Samozřejmě je potřeba zohlednit i zatížení ložiska a požadovanou životnost.

Foto č.3 + č.4 - přizvednutá kulisa přepínače od vysokého ložiska, tento jev je nejčastěi u mechaboxu V2 ve zbrani AR15. Stejný případ by nastal i při instalaci standardních kluzných ložisek.

ra-kulickove-lozisko-1

retroarms-kulickove-lozisko

Foto č.5 - poškozená kulisa přepínače od vysokého ložiska, tím dochází kromě zasekávání přepínače i k oslabení kulisy, viz. text výš.

ra-poskozena-kulisa

Foto č.6 - rozdíl výšky mezi standardním a kuličkovým ložiskem (vlevo kluzné nízkoprofilové, vpravo kuličkové ložisko).

ra-rozdil-loziske

Foto č.7 + č.8 instalované nízkoprofilové kluzné ložisko, kulisa přepínače má volný chod a nehrozí její poškození nebo zasekávání přepínače střelby.

retroarms-kluzne-lozisko-instalace-1

ra-nizkoprofilove-lozsiko

Instalace ložisek lze provádět pomocí speciálního vyražeče čepů odpovídajícího průměru, nebo přípravkem pro natloukání ložisek, případně jakoukoliv jinou pevnou kulatinou. Instalaci provedeme lehkým "naklepáním" kladívkem. V případě poškození otvorů pro ložiska v mechaboxu např. protočením ložiska a tím zvětšení otvoru nedoporučujeme otvor pro ložisko nijak temovat, nebo zvětšovat páčením, v podstatě vždy dojde ke zhoršení kvality uložení ložiska v mechaboxu. Ložiska je možné pojistit speciálním lepidla na ložiska např. Loctite 601, 603 podle velikosti vůle mezi ložiskem a otvorem pro ložisko. V nouzovém případě lze použít i vteřinové lepidlo. U kuličkových ložisek je nezbytné dávat pozor aby lepidlo nenateklo do prostoru, kde jsou kuličky, došlo by k jejich zalepení a zničení celého ložiska.

Foto č.9 - instalace ložiska pomocí speciálního vyražeče čepů.

retroarms-nasazeni-loziska

V tomto článku jsme popsali problém u mechaboxu V2 v airsoftových zbraních AR15. Tím ale rozhodně netvrdíme, že standardní kuličkové nebo kluzná ložiska jsou špatné, ale pro některé použití a upgrade nejsou příliš vhodné a je potřeba používat ložiska nízkoprofilová. U různých zbraní může nastat mnoho různých situací v kombinaci s různými díly a proto nejde poskytnout univerzální návod, ale pouze příklad toho jak řešit problém.

Všechny typy popsaných ložisek včetně přípravku pro instalci lze nakoupit v našem eshopu

Zpět na novinky